Skocz do zawartości

Medycyna niekonwencjonalna - co o tym myślicie?


hypersonic

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, hypersonic napisał:

luciad- Taka pseudomedycyna jest nieetyczna i może prowadzić nie tylko do utracenia prawa wykonywania zawodu ale również konsekwencji karnych.

Każde oszustwo jest nieetyczne, ale jeśli ktoś nie jest lekarzem medycyny, ale skutecznie pomaga ludziom - zachowuje się etycznie.

A gdy lekarz medycyny nie pomaga ludziom, lecz szkodzi, to jak to nazwać? A konsekwencji najczęściej nie ponosi żadnych.

Ja właśnie dziś byłam u lekarza. Nie pierwszy raz w ciągu 2 lat. Nie będę opisywać, żeby się nie zdenerwować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Maciek, z tego, co rozumiem, to Wy - studenci medycyny i lekarze, już wybraliście z grubsza swój zawód. Pozostaje tylko wybrać specjalizację, więc  na podstawie tego, co ja jako laik obserwuję, to za mające przyszłość i w miarę "spokojne" specjalizacje mogę uznać:

radiolog

chirurg

audiolog

okulista i optometrysta

alergolog

lekarz homeopata

lekarz naturalista

(co do tych dwóch ostatnich - wiem, że dla Was to będzie kontrowersyjne, ale proszę, nie krytykujcie, na bardzo wielu uczelniach medycznych w świecie zachodnim te specjalizacje są wykładane; u nas jest po prostu zaścianek)

W mojej branży - tłumaczeniowej - również zdarzają się lekarze, specjalizują się oczywiście w tekstach medycznych, najczęściej traktują tłumaczenia jako rodzaj zarobkowego hobby, a niektórzy - pasjonaci  - zupełnie poświęcają się temu zawodowi, po prostu odnajdują się w nim, spełniają się w nim).

W innym wątku na tym forum ktoś pyta, czy można zostać lekarzem w późniejszym wieku. Uważam, że w każdym wieku można zmienić zawód, kwestią jest tylko kombinacja pasji, powołania i motywacji.

Czytałam kiedyś historię o lekarzu z Europy, który wyjechał pracować do Afryki, w wieku 30+ odkrył w sobie pasję do muzyki (albo przypomniał sobie o niej), podjął studia muzyczne i potem spełniał się już jako muzyk. Różne są koleje losów.

Z doświadczenia życiowego wiem, że to, czego się uczymy na pewnym etapie życia, nigdy się nie marnuje. Wierzę, że nawet taki muzyk z dyplomem lekarza wykorzystuje w swym "nowym" życiu wiedzę medyczną.

Znam osobiście doktora matematyki po Oksfordzie,Anglika, który prawie całe życie pracuje jako tłumacz pl>en>pl (obecnie jest po 50.) Zdajecie sobie może sprawę, jak trudno jest cudzoziemcowi nauczyć się dobrze polskiego, on tego dokonał już po swoim doktoracie, zna polski perfekcyjnie, nawet dobrze stosuje gramatykę. Zapytałam go, jak tego dokonał. Odpowiedział (cytuję z pamięci, może nie całkiem dokładnie): zastosowałem reguły analizy matematycznej do gramatyki języka polskiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zaścianek - homeopatia nie ma żadnych naukowych podwalin.

Medycyna jaka jest obecnie praktykowana to medycyna oparta na faktach, tylko bezsprzecznie skuteczne metody mogą być stosowane.

Cytat

A gdy lekarz medycyny nie pomaga ludziom, lecz szkodzi, to jak to nazwać? A konsekwencji najczęściej nie ponosi żadnych.

Wszelkie podejrzenia o szkodliwość powinny być weryfikowane przez odpowiednie organy, proszę wiec udać się z dowodami do najbliższej OIL oraz prokuratury. Forum internetowe nie jest odpowiednim miejscem do zajmowania się takimi sprawami.

 

Widzę że próbuje wypowiadać się Pan na tematu o których nie wie za wiele (powyższe uwagi, optometrysta to zupełnie niezależny zawód). Szacowanie zarobków na podstawie obrotu meblami jest z natury dużo mniej precyzyjne od twardych danych typu raporty GUS które są przytłaczające, proszę dodać do tego olbrzymie koszty samokształcenia i zdarzymy się z rzeczywistością.

Poza tym mam bardzo silne wrażenie że dosyć mocno zdryfowaliśmy od tematu dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hypersonic napisał:

"To nie jest zaścianek - homeopatia nie ma żadnych naukowych podwalin."

Oczywiście, że ma takie podwaliny, tylko trzeba się nimi samemu zainteresować, skoro na studiach w Polsce nie uczą. Trzeba się też zainteresować, czemu homeopatia jest wykładana w uczelniach medycznych Zachodu i porozmawiać z ludźmi, którym pomogła.

Cytat

"Medycyna jaka jest obecnie praktykowana to medycyna oparta na faktach, tylko bezsprzecznie skuteczne metody mogą być stosowane."

A bańki to bezsprzecznie skuteczna metoda czy nie?

"Wszelkie podejrzenia o szkodliwość powinny być weryfikowane przez odpowiednie organy, proszę wiec udać się z dowodami do najbliższej OIL oraz prokuratury. Forum internetowe nie jest odpowiednim miejscem do zajmowania się takimi sprawami."

Żeby pójść w Polsce do prokuratury przeciwko lekarzowi, to trzeba mieć zdrowie i pieniądze. Zresztą najwięcej mi zaszkodzono w dzieciństwie.

"Widzę że próbuje wypowiadać się Pan na tematu o których nie wie za wiele (powyższe uwagi, optometrysta to zupełnie niezależny zawód)."

To samo mogłabym o Tobie, hypersonic powiedzieć. To nie jest argument. Wiem, że optometrysta to inny zawód, ale tak samo jak okulista zajmuje się wzrokiem i tak samo ma przyszłość, to chciałam zaznaczyć.

"Szacowanie zarobków na podstawie obrotu meblami jest z natury dużo mniej precyzyjne od twardych danych typu raporty GUS które są przytłaczające, proszę dodać do tego olbrzymie koszty samokształcenia i zdarzymy się z rzeczywistością."

?? Ja nie szacowałam zarobków na podstawie obrotu meblami. Chciałam powiedzieć, że są zawody, w których zarabia się nieźle, ale dochody okupione są ciężką pracą (czyli jak u lekarzy). Taki meblarz, który robi meble na zamówienie i zatrudnia kilka osób, prowadzi dz.gosp. jako osoba fizyczna, to jest mała firemka, w Polsce generalnie warunki prowadzenia małej dz.gosp. są niekorzystne w porównaniu do wielu krajów nie tylko Europy, ale i świata.

 

Cytat

Poza tym mam bardzo silne wrażenie że dosyć mocno zdryfowaliśmy od tematu dyskusji.

Oczywiście. Ale to Wyście się przyczepili konfrontacyjnie do moich wypowiedzi.

Jako nie-lekarz i nie-medyk, a też i z powodu wieku i życiowych doświadczeń i inności (i nie chodzi tylko o głuchotę), różnię się od Was pod względem posiadanej wiedzy, ale nie powinno tu chodzić o to, by pokazać, kto ma rację, kto jest mądrzejszy i lepiej wykształcony, ale o to, by pokazać zupełnie inny punkt widzenia, starając się mimo wszystko trzymać tematu wątku. Jestem na tym forum niejako grzecznościowo i jeśli sobie zażyczycie, to odejdę. Początkowo nie miałam zamiaru uczestniczyć w dyskusjach, a jedynie prosić o pomoc w tłumaczeniu, ale poczytałam trochę i pomyślałam sobie, że mogę się z Wami dzielić wiedzą... Od Was zależy, czy jesteście/będziecie na nią otwarci, czy nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oświeconym zachodzie są też studia z Harrego Pottera i "Madonnaistyki" (i nie chodzi tu o Matkę Boską) :D Poza tym w Polszy też są studia z homeopatii na ŚUM. I to na oświeconym zachodzie furorę robiły różnego rodzaju kręgi w zbożu (chociaż ostatnio coś się zielone ludziki znudziły atencją, bo przycichły). Polska bywa mentalnie zaściankowa, ale nie znaczy to, że wszystko, co hamerykańskie znaczy najlepsze.

A mówiąc ogólnie o teoriach róznych, to liczą się twarde dowody z porządnych i prawidłowo przeprowadzonych badań naukowych. Nie tylko w medycynie przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawa, to umówmy się tak - jak jutro znajdę czas, to utworzę gdzieś wątek o EBM - patrzyłam pod dział "Naukowo", ale nie wiem, czy tam to będzie pasowało, a może już jest taki wątek gdzieś? Ja tam napiszę coś na ten temat, a Ty przygotujesz dobrą kawę i pogadamy, ok? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.