Skocz do zawartości

Medycyna Osteopatyczna (D.Os), specjalizacja w USA, praca w Polsce jako lekarz.


rou12tine

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne większość z Was wie, jeśli nie to szybciutko wyjaśnię. W USA istnieje kierunek Medicine of Osteopathy. Kończąc takie studia, zdając odpowiedniki polskiego LEPu, zostajemy lekarzami mającymi takie same prawa, jak osoby kończące medycynę (MDs). Jeśli Doktor Osteopatii postanowi pracować w Polsce, to tutaj jego działania są mocno ograniczone, nie może ubiegać się o specjalizację, a przede wszystkim nie jest lekarzem. I teraz moje pytanie: Co w przypadku, gdy osoba po Osteopatii ukończy specjalizację za granicą i wróci do Polski? Nadal jest tylko osteopatą z ograniczeniami, czy lekarzem specjalistą mogącym bez przeszkód wykonywać te same zabiegi, co inni lekarze po tej, konkretnej specjalizacji?   

Z góry bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pod względem formalnym osteopata wykształcony zagranicą nie jest w Polsce uznawany, ale może przecież pracować z zakładzie fizjoterapii lub prywatnym gabinecie rehabilitacyjnym. Sam spotkałem osobę, która w tej dziedzinie wykształciła się sama, a praktykuje na zasadzie "wolnej amerykanki" i nikt jej nie ściga.

Z drugiej strony sam temat jest niezwykle ciekawy. Osteopatia dział medycyny poniekąd "alternatywnej", choć ma wiele wspólnego z ortopedią, rehabilitacją i fizjoterapią. Jednak filozofia holistyczna, której źródła leżą gdzieś na dalekim wschodzie (Chiny, Indie) nie jest traktowana poważnie przez medycynę europejską. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że to, co w Europie jest medycyną niekonwencjonalną, to w Chinach jest powszechną uznaną praktyką.

Osobiście uważam, że osteopatia po "przewietrzeniu" z nadmiaru filozofii ma szansę jako jedna z nielicznych medycyn alternatywnych dołączenia do świata medycyny akademickiej. Przemawia za nią to, że w wielu przypadkach po prostu działa, choć mamy wciąż mało twardych dowodów EBM na to działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2017 at 10:08, Newman napisał:

Pod względem formalnym osteopata wykształcony zagranicą nie jest w Polsce uznawany, ale może przecież pracować z zakładzie fizjoterapii lub prywatnym gabinecie rehabilitacyjnym. Sam spotkałem osobę, która w tej dziedzinie wykształciła się sama, a praktykuje na zasadzie "wolnej amerykanki" i nikt jej nie ściga.

Z drugiej strony sam temat jest niezwykle ciekawy. Osteopatia dział medycyny poniekąd "alternatywnej", choć ma wiele wspólnego z ortopedią, rehabilitacją i fizjoterapią. Jednak filozofia holistyczna, której źródła leżą gdzieś na dalekim wschodzie (Chiny, Indie) nie jest traktowana poważnie przez medycynę europejską. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że to, co w Europie jest medycyną niekonwencjonalną, to w Chinach jest powszechną uznaną praktyką.

Osobiście uważam, że osteopatia po "przewietrzeniu" z nadmiaru filozofii ma szansę jako jedna z nielicznych medycyn alternatywnych dołączenia do świata medycyny akademickiej. Przemawia za nią to, że w wielu przypadkach po prostu działa, choć mamy wciąż mało twardych dowodów EBM na to działanie.

Po owym "przewietrzeniu" czym będzie się różniła od dietetyki? ((=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

W sumie ja dopiero co się niedawno o niej dowiedziałem, ale jak się okazuje to właśnie osteopatia moim zdaniem jest bardzo fajną sprawą aby móc uzdrowić nasze całe ciało. Tym bardziej, że ja już nawet miałem okazję poddawać się takim czynnościom i faktycznie czuję się o wiele lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.