Jump to content

Co do EKG?

Xavier
 Share

Recommended Posts

Moge polecić dwie książki z których korzystałem, a które kiedyś mi zostały polecone i dzięki którym spokojnie egzamin zdałem :)

• EKG - Sztuka interpretacji - Garcia, Holtz - REWELACYJNA książka która bardzo dokładnie uczy interpretacji EKG. To co ją wyróżnia od innych to to że uczy myśleć, zwracać uwagę na pewne fakty, a do tego są w niej świetne porównania np. dwóch garbów załamka do bodaj wielbłąda, dzieki czemu szybko się wszystko zapamiętuje

• Elektrokardiografia dla lekarza praktyka - Tomasik, Windak, Skalska, Kocemba, Kulczycka-Życzkowska - świetne KOMPENDIUM, gdzie bez zbędnego owijania w bawełnę są przedstawione wszystkie najważniejsze elementy EKG. Krótki wstęp, po czym kilka działów a w kazdym z nich problem np. blok jakiejś odnogi, przykład graficzny i cechy które go wyróżniają w punktach.

Jeśli ktoś chce w przyszłości dobrze opanować EKG to polecam powyższe pozycje. Pierwsza uczy myśleć i brać na logikę, a druga do powtórek i szybkiego przypomnienia sobie poszczególnych schorzeń etc.

• Like 1

EKG dla lekarza praktyka jest bdb pozycją, polecam, są tam podstawy, opis jak po kolei czytać itd. Korzystałam jeszcze z EKG jasno i zrozumiale, które jednak mam wrażenie, że wbrew nazwie nadaje się bardziej dla osób, które już w przeszłości czytały coś prostszego na ten temat.

EKG - Sztuka interpretacji - Garcia, Holtz - nawet sobie kupiłem, chyba na rynku jest najlepsza, ale wg mnie nie jest rewelacyjna, bo:

- dużo lania wody - wstęp fizjologiczny wg mnie zbyt lakoniczny, ale trzeba to dobrze pojąć, by EKG zrozumieć, a nie wykuć parę kształtów i kryteriów

- rozdrabnianie się nad rzeczami prostymi i w sumie nie aż tak istotnymi np. nad osią serca (sposoby jej liczenia prezentowanie kompletnie od czapy)

- bardzo mała / nic na temat ważnych arytmii i ich różnicowania

- trochę dziecinna oprawa całości, książka ciężka wagowo, czyta się ją w poziomie co czasem przeszkadza

- plusem jest bardzo dobrze ujęty temat zawału m. serca i niedokrwienia

- plusem jest b. dużo realnych EKG, ale nie są one omówione kompletnie od deski do deski, co w samonauce przeszkadza, bo jest jakaś nieprawidłowość w zapisie, a nie ma jej omówionej w tekście

Elektrokardiografia dla lekarza praktyka - Tomasik, Windak, Skalska, Kocemba, Kulczycka-Życzkowska

- jako kompendium ok, do nauki tak na początku też, ale to tylko podstawy. Niektóre kryteria - zwłaszcza przy przerostach już nieaktualne są.

Generalnie wg mnie najlepiej wkuć wszystkie kryteria, ktoś niech wytłumaczy ogólne zasady, kolejność by nic nie pomijać i analizować dziesiątki i setki kompletnych zapisów w całości - wtedy się wszystko pięknie utrwala. W necie jest sporo takich stron (po angielsku), gdzie można sobie to b.dobrze wyćwiczyć. Osobiście to najbardziej polecam.

• 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
  • 2 weeks later...