Skocz do zawartości

Rezydentura, na czym polega?


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie może dziwne, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Na czym polega robienie specjalizacji? Dlaczego rezydenci tak skrajnie dużo pracują? Czy to "tylko" przez kwestie finansowe? Czy to jest tak, że trzeba wyrobić określoną ilość godzin i im szybciej się to zrobi, tym szybciej się zostaje specjalistą? Innymi słowy...czy gdyby w ogóle nie zależało mi na kwestiach finansowych, wszystko jedno czy zarobię 1000 czy 4000 zł, to mogę robić specjalizację w normalnym wymiarze godzin i skończyć ją równie szybko co ktoś, kto bierze milion dyżurów itd? Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie robienie specjalizacji to praca na etacie plus 3-4 dyżury miesięcznie. 4-6 lat, w zależności od specjalizacji. Szybciej się nie da, choćbyś nie wychodził z roboty. Rezydentura plus te trzy dyżury to ok 3k pln, więc jak ktoś ma dzieci, to słabo. Dlatego te dodatkowe prace. Dodatkowe prace to wyąłcznie kwestia finansowa. Dodatkowe dyżury to raz finanse, dwa mobbing ze strony pracodawcy lub brak asertywności ("no bo jak ja nie wezmę, to zmuszą kolegę..."). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dokładny program każdej specjalizacji znajdziesz tutaj (są też czasy trwania- ich nie skrócisz dodatkowymi dyżurami): https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/studia-specjalizacyjne-lekarzy/programy-specjalizacji-lekarskich/modulowe-programy-specjalizacji/

Masz określaną z góry liczbę dyżurów obowiązkowych w programie specjalizacyjnym- a czy to zrobisz w dwa lata czy pięć to nikogo nie obchodzi (kwestie praktyczne to inna sprawa, chodzi mi tylko o formalne wytyczne w programie specjalizacyjnym- chodzi o to, że teoretycznie np. przez ostatni rok specki można by nie dyżurować wcale). Zawsze możesz dorobić, właśnie takimi milionami dyżurów. 

Rezydentura  oznacza, że to nie szpital wykłada kasę, tylko właśnie budżet państwa przekazuje szpitalowi twoje wynagrodzenie- jest ono jasno sprecyzowane (głupio podawać kwoty, bo dążymy do ich zmian, wchodzą jakieś podwyżki o 5zł, ale jest to do znalezienia). Co oznacza, że min. 2200 netto dostaniesz.

Można robić specjalizację w trybie pozarezydenckim- wówczas podpisujesz umowę ze szpitalem, co oznacza, że możesz pracować za tzw. "ubezpieczenie", czyt. wolontariat albo wynegocjować własną pensję (opcja w ośrodkach które wybitnie potrzebują lekarza i wezmą każdego byle miał papier)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.