Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, aktualnie kształcę się na kierunku Biol-Chem. I zastanawiam się co dalej? Chciałbym dostać się na fizjoterapie na krakowskim AWF. Moje pytanie brzmi, czy po ukończeniu fizjoterapii będę mógł zostać lekarzem sportowym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Nie, lekarz sportowy to specjalizacja lekarska. Po fizjoterapii jesteś mgr fizjoterapii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czy po zrobieniu odpowiednich kursów mógłbym pełnić role zbliżone do lekarza sportowego, takie jak pełnienie funkcji fizjoterapeuty/lekarza w klubach sportowych, etc.?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fizjoterapeuta to fizjoterapeuta, lekarz to lekarz. Po fizjoterapii możesz zostać fizjoterapeutą w klubie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że on chce więcej informacji na temat tego, czym się zajmuje jeden i drugi. Masz fuksa, stary, bo mam rehabilitację medyczną i medycynę sportową jako obowiązkowe fakultety na tym roku, więc mogę Ci pokazać różnice.

Fizjoterapeuta (oraz lekarz o specjalizacji rehabilitacja medyczna) zajmuje się opieką medyczną nad pacjentem po urazie lub chorobie (często łączy się rehabilitację z urazami, a tymczasem jest przydatna np. u pacjentów sercowych, albo chorych na płuca), gdy tymczasem lekarz medycyny sportowej zajmuje się oceną wydolności, predyspozycji, szuka również ewentualnych przeciwwskazań do wykonywania wysiłku.

Widać zatem, że fizjoterapeuta i lekarz to nie jest to samo. I to wszystko całkowicie pomijając fakt, że fizjoterapeuta nie jest lekarzem. Mam znajomego, który rehabilitował kardę siatkarzy (nie pamiętam tylko, czy narodową, czy jaką tam) i muszę Ci powiedzieć również, że całkiem wysoko sobie poprzeczkę postawiłeś, jeśli chcesz zostać rehabilitantem (a tym bardziej lekarzem) w jakimś klubie sportowym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fizjoterapeuta także może być potrzebny sportowcom, ale wtedy zajmuje się zwykle ćwiczeniem po urazach, a nie samym leczeniem. Pamiętaj, że możesz też mieć gabinet fizjoterapeutyczny. Dodatkowo możesz też początkowo wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne np. w https://www.medseven.eu/70-lozka Będzie znacznie taniej, gdy będziesz zaczynal prace w swoim gabinecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi