Skocz do zawartości
Arnak

Osłuchiwanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, jestem nowy na forum. witam serdecznie :3

Mam pytanie odnośnie osłuchiwania, czy ma ktoś z was jakieś porządne materiały jak osłuchać serce oraz płuca?

Ciężko mi znaleźć jakiś konkretny artykuł a najlepiej jakby jeszcze były w nim przykładowe dźwięki które można usłyszeć, tony serca, rzężenia itp. itd.

Byłbym wdzięczny za pomoc, gdyż chciałbym trochę potrenować na znajomych i nabyć wprawy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na znajomych można (za ich zgodą :P ) potrenować ogólną technikę osłuchiwania

Do starszych Littmannów (nie wiem konkretnie do których modeli - ja mam Classic III i nie było) dodawali płytki CD z przykładowymi zjawiskami osłuchowymi - może ktoś znajomy taką posiada, warto popytać ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Racja, znajomi to dobry materiał treningowy ;P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobry materiał tylko ciężko jak się nie ma jakiegoś konkretnego podręcznika czy tutoriala, do danych dzwięków, miejsc osłuchiwań, to by się mocno przydało XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie będzie dobrego podręcznika do osłuchiwania, bo jak te dźwięki opisać? Te wszystkie artystyczne opisu są o kant tyłka rozbić.. To trzeba kilka razy usłyszeć na żywo, wtedy się wie. Medycyny nie nauczysz się z podręczników, jak jesteś studentem, to idź na oddział, najlepiej internistyczny, podbij do lekarza i poproś, żeby Ci pokazał pacjentów i powiedział, co tam słychać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spokojnie podczas studiów jest czas na praktyki, jest czas na staż. Wszystkiego się nauczysz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi