Skocz do zawartości

Skrypty uczelniane czy książki "ogólnopolskie"?


gp_doctor

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele uczelni (możliwe nawet że wszystkie?) wydaje swoje skrypty z poszczególnych przedmiotów (bezpośrednio dla studentów danej uczelni, odrabiających zajęcia w konkretnych katedrach), choć nierzadko dostępne są na rynku pozycje wydawane "w szeroki świat".

Z jakich książek preferujecie się uczyć? Wydanych przez katedry i uczelnię skryptów, czy też pozycji o szerszym zasięgu? I z jakich przedmiotów co wybieracie, jeśli podchodzicie do tego w sposób indywidualny i mieszany? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy co to za przedmiot. Jak coś bardzo przydatnego typu "biochemia" (uwielbiam wzory z cyklu Krebsa), a pytania na zaliczeniach/kolokwiach/egzaminach są stricte z uczelnianego skryptu, to nie widzę powodu, żeby być nadgorliwym:P natomiast coś, co uważam za ważne, no nie wiem, interna dajmy na to, to szukam różnych pozycji, zarówno uczelnianych, jak i ogólnopolskich, i wybieram tą, która najbardziej mi pasuje sposobem przekazywania treści, zawartością, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj skrypty wystarczają na zaliczenie wejściówek albo ćwiczeń, np.: ćwiczenia z biochemii i egzamin praktyczny - wystarczy tylko skrypt, ale na egzamin HARPER :D Z każdego przedmiotu nie ma skryptów, jest np jeszcze z patomorfologii. Zamiast skryptów jest dużo tzw.: "kartek na kserze" i dużo osób się głównie z tego uczy. Na kartkach są zazwyczaj prezentacje z prelekcji czy seminariów. Ale zdecydowanie wolę książki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie kwestia bardzo indywidualna. Wolałbym jednak uczyć się więcej ze skryptów. Troche to może pójscie na łatwizne, bo dzięki skryptom na ogół z większą dozą prawdopodobieństwa wiesz, że zapytają Cię o to co się nauczyłeś, bo w końcu oni to pisali. Na pierwszym roku jak studiowałem jeszcze w Zabrzu bardzo lubiłem to, że mieliśmy często podawane, że należy się nauczyc z tej i tej ksiązki od str do str x. Nie traciłem czasu na zastanawianie się czy to co już sie nauczylem starczy czy nie, nie musiałem kombinować z jakiej książki się uczyć. Pamiętam, że po przenosinach do Wrocławia trochę nie moglem się przyzwyczaić do braku tego luksusu, ale to już tylko taka dygresja ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inaczej nie wiadomo za co się złapać i trzeba kombinować

na tym generalnie polega studiowanie ;)

Troche to może pójscie na łatwizne, bo dzięki skryptom na ogół z większą dozą prawdopodobieństwa wiesz, że zapytają Cię o to co się nauczyłeś, bo w końcu oni to pisali.

i często trzeba niestety recytować informacje, które sa błedne niczym prawdę objawioną, bo tak rzecze kadra zakładowa w świętym skrypcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczenie się z "ogólnopolskich" książek jest może i ambitne... ale często zdarza się, że informacje w nich zawarte trzeba weryfikować w odniesieniu do konkretnej uczelni. A już korzystanie ze skryptów danej uczelni na innej uczelni, to oddzielna historia... Do tej pory pamiętam zamieszanie na anatomii- Bochenek, Gołąb, Woźniak, Skawina, Pituchowa itd.- na zajęciach okazywało sie, że te podręczniki potrafiły podawać różne informacje na ten sam temat. Na studiach odkryłam też, że istnieją odpowiedzi dobre i... lepsze, czyli "tak, to właściwie prawda co Pan/Pani w tym pytaniu zaznaczył, ale nam chodziło o ...". A jeśli do jakiegoś przedmiotu nie ma konkretnej, zalecanej książki przez katedrę, to nauka chwilami przypomina ruletkę... Ale to przynajmniej moje zdanie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.