Zawartość dodana przez dr Mateusz Palczewski
-
W paryskich szpitalach
Dobre pytanie, czy u Was było mówione konkretnie, a nie tylko gdzieś przelotem nt TRIAGE'u? Ja conieco o tym się dowiedziałem ucząc do LEKu Teraz myślę, że może było kilka słów na medycynie ratunkowej. Natomiast co FAKTYCZNIE robisz jak wjeżdza do Ciebie pacjent z ... podejrzeniem krwiaka śródmózgowego, złamaną kością udową, tachykardią 180/min itp itd. Już nawet nie chodzi mi o sam aspekt diagnostyczno-terapeutyczny tylko... jak się wziąć za tego człowieka, jak zacząć itd.
-
Nauka na medycynie
Cześć jednoznacznej odpowiedzi wg mnie nie ma - część rzeczy można zrozumieć, a część trzeba po prostu się nauczyć na pamięć Zrozumieć można np. fizjologie jakiegoś układu, patomechanizm jakiejś choroby ale już ciężko Ci będzie na zrozumienie wziąć anatomię czy preparaty z jakiejś grupy leków Jeśli jednak chcesz zostać lekarzem (o ile można to w tym wieku wiedzieć na pewno) to nie martw się tym ile bedzie do nauki pozdrawiam!
-
Czy palenie tytoniu może wywołać schizofrenię?
Opublikowana w lipcu w prestiżowym The Lancet Psychiatry metaanaliza i przegląd systematyczny pt. Does tobacco use cause psychosis? Systematic review and meta-analysis przedstawia zaskakujące, prawdopodobnie dla większości z nas, wyniki. Analiza 14 550 pacjentów z 61 badań pozwoliła Hiszpanom na zaobserwowanie, ze codzienne palenie papierosów jest związane z większym ryzykiem zaburzeń psychotycznych i wcześniejszym wiekiem wystąpienia objawów. Polecam lekturę całego artykułu oraz korespondencji i komentarzy jakie ukazały się w znanym Lancecie.
-
- lancet
- schizofrenia
- psychoza
- psychiatria
-
Oznaczone tagami:
-
Zabawa ciągła - czy rozpoznajesz film po kadrze?
-
Kolejny przeszczep twarzy
Z powodzeniem odbył się kolejny przeszczep twarzy. Skala operacji i efekt są imponujące - jak podają chirurdzy był to najbardziej rozległy i zaawansowany przeszczep twarzy - obejmował całkowite oskalpowanie dawcy, włącznie z uszami i powiekami. Tym razem pacjentem był strażak, który doznał znacznych poparzeń twarzy podczas ratowania kobiety z pożaru w domu. Twarz pochodziła natomiast od tragicznie zmarłego w wypadku rowerowym 26-latka. Jest to kolejny przeszczep twarzy w historii medycyny - przypomnijmy o dotychczasowym, znaczącym udziale Polaków w tej dziedzinie. W 2008 roku niemal całkowitego przeszczepu dokonała prof. Maria Siemionow w Cleveland Clinic, w 2013 roku w kraju (Gliwice) przeszczepu dokonał prof. Adam Maciejewski Zdjęcie Davida Hardisona przed przeszczepem Tym razem przeszczepu dokonał zespół z New York University School of Medicine pod przewodnictwem chirurga plastycznego, doktora Eduardo Rodrigueza. Zapraszamy do szerokiej videorelacji Źródło: http://www.bbc.com/news/health-34831206 i http://nymag.com/daily/intelligencer/2015/11/patrick-hardison-face-transplant.html
-
Stosunek lekarzy do medycznej marihuany - badanie międzynarodowe
Tomasz a jakie są wyniki dotyczące tzw. "trigger effect" gdzie mówiono, że marihuana może w mechanizmie właśnie spustowym wywołać początek schizofrenii. Napisałbyś kilka słów na ten temat albo ktoś ma wiedzę w tym temacie? Jaka jest skala problemu jeśli w ogóle?
-
W paryskich szpitalach
Szef oddziału ratunkowego Philippe Juvin w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu mówi, że sceny, które rozgrywają się u nich są jak z pola bitwy. Wielu pacjentów szpitala to osoby z otwartymi ranami klatki piersiowej, wytrzewieniem i perforacjami pourazowymi oraz ranami postrzałowymi na wylot. Część pacjentów wymagała od razu przewożenia na blok operacyjny, część na intensywną terapię. Osiem sal operacyjnych i osiem zespołów pracowało w jednym czasie. Połamane żuchwy, wypadające gałki oczne i dosłownie roztrzaskane czaszki to kolejni potrzebujący. Pacjenci w stanie świadomości byli w ogromnym szoku. Jak podaje TheLocale.fr pacjent z kulą w wątrobie pytał swojego lekarza "Czy to się dzieje na prawdę?". Ogromną rolę odgrywa także triage pacjentów tak aby dać największą szansę przeżycia. Poniżej przedstawiamy także krótką videorelację spod uniwersyteckiego szpitala w Paryżu: https://www.youtube.com/watch?v=C-lg8f_ljz4 Ta krótka relacja przeraża i skłania do zadania pytania, jak polskie miasta i szpitale są przygotowane na zabezpieczenie w przypadku podobnych masowych tragedii - obyśmy nigdy nie musieli się o tym dowiedzieć. Źródła: http://www.thelocal.fr/20151115/paris-hospitals-like-war-zones-doctors i https://pixabay.com/
-
Porozumienie Rezydentów - czy można pomóc?
Od kilku tygodni znów działa Porozumienie Rezydentów! A wszystko po to aby rozpocząć wysoce merytoryczne i skuteczne rozmowy, których celem i efektem ma być podnoszenie jakości kształcenia specjalizantów (wszystkich, nie tylko rezydentów) i opieki nad pacjentami. MedFor.me od samego początku bacznie śledzi dyskusje w obrębie Porozumienia i wszystko wskazuje na to, że jest szansa na wprowadzenie realnych, bardzo potrzebnych zmian. Wszystkich specjalizantów zapraszam w imieniu Porozumienia i swoim na dołączanie do grupy fb U samych organizatorów możemy o Porozumieniu przeczytać o Porozumieniu choćby to: Stowarzyszenie wszystkich lekarzy specjalizantów w Polsce. Cele: poprawa jakości szkolenia, egzekwowanie przepisów prawa, podnoszenie postulatów finansowych [...] Chcąc przybliżyć temat użytkownikom MedFor.me, chciałbym swoim kolegom zadać kilka pytań: 1. Jakie są najbliższe cele Stowarzyszenia? 2. Czy i jak można pomóc? 3. Jak można dowiedzieć się o nadchodzących spotkaniach Porozumienia? Serdecznie pozdrawiamy i życzymy sukcesów, w imieniu redakcji MedFor.me Mateusz Palczewski, Wrocław
-
Jakie zmiany w ochronie zdrowia od nowego rządu?
Jutro zaprzysiężenie nowego rządu z premier Beatą Szydło na czele. Czy w związku z objęciem rządów przez jedną partię możemy oczekiwać szybkich i dobrych zmian w obrębie najbardziej interesującego nas obszaru? W poniższym artykule i dyskusji chciałbym Państwu zaproponować rzeczową analizę zapowiedzi zmian - jako dokument do którego należałoby się odnieść najbardziej trafnym wydaje się być program PIS i akapit 3. Zdrowie (źródło: http://pis.org.pl/dokumenty ) Komentarz redaktora: Autor tego wstępu musi bardzo dobrze znać obecne problemy - podkreślone zostały sprawy, które w mojej ocenie, lekarza pracującego w jednostce klinicznej są bardzo dotkliwe. Tak, obywatelom należy się godziwa opieka - w tym momencie jednak chyba nie mamy ku takiej gwarancji możliwości i narzędzi. Dobitne stwierdzenie także w kwestii tego, że usługi w dziedzinie zdrowia to usługi jak każde inne. Nie, to coś całkiem innego, szczególnie na poziomie publicznej podstawowej i specjalistycznej opieki. Tu nie może być braków, tu nie może być niedociągnięć, które sprawiają warunki znakomicie sprzyjające popełnianiu błędów, w tym lekarskich. W mojej ocenie, a ponieważ artykuł publikujemy w dziale "Opiniujemy" to pozwolę sobie na to stwierdzenie, szpilkostrada w miejskim rynku czy nowy budynek ZUS mogą poczekać - pacjent nie. Nie skomentujemy natomiast odniesień do rządów Tuska - to już polityka. Komentarz redaktora: Ciężkie do oceny. Pewne jest, że w wielu przypadkach rozliczanie procedur jest mocno niewłaściwe. Przykład? Zoperowane dziecko z powodu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego z rozlanym zapaleniem otrzewnej rozlicza się za 69 punktów, a innym młody pacjent leżący z bólem brzucha, który nie zostało zoperowany to już punktów 80. Znacie inne przykłady? Komentarz redaktora: Po dość mało konkretnym wstępie ważny akapit o podnoszeniu kompetencji lekarza rodzinnego - w mojej ocenie jest to konieczne i niezwykle trafne. Zbyt wiele procedur i świadczeń jest przeniesione na opiekę specjalistyczną gdy tak na prawdę mogłyby być wykonywane przez lekarza, który zna pacjenta najlepiej i jest lub przynajmniej powinien być najbliżej i najszybciej dostępny. Pytanie tylko czy obecnie mamy dostateczną liczbę lekarzy w POZ? Zgodzicie się Państwo, że zwiększenie kompetencji przy 40 pacjentach od 8 do 12 będzie trudne czy też niemożliwe. Dalsza informatyzacja (a w tym brak konieczności dublowania dokumentacji papierowej i elektronicznej, a więc i zmniejszanie obowiązków dot. dokumentacji) to już chyba przesądzone - gdyby tylko tempo zmian jeszcze mogło wzrosnąć. Komentarz redaktora: Dwa powyższe akapity w mojej ocenie nie wymagają szerokiego komentarza gdyż są z założenia słuszne. I komentarz na koniec: Podkreślona część akapitu również nie budzi w mojej ocenie wątpliwości - skoro w innych sektorach tak bardzo liczy się czas pracy i wynagrodzenie to nie jest niczym niewłaściwym aby w tak ważnym i odpowiedzialnym obszarze te dwa czynniki miały niekorzystnie wpływać na jakość i higienę pracy. Wręcz odwrotnie, powinny mobilizować. Zapraszam Państwa serdecznie do dyskusji.
- Nowy minister, nowe oczekiwania
- Pediatria
- Opinia o banku
-
staż w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie
Chodzi o szpital Prokocim?
-
Podwójna konsultacja przy odesłaniu z izby przyjęć
Jestem rezydentem chirurgii dziecięcej i kilka razy w tygodniu spędzam znaczną część dnia na izbie przyjęć naszego oddziału. Codziennie zgłasza się do nas od 30 do 60 pacjentów "ostrodyżurowych". Specjalnie piszę w cudzysłowiu, bo tak na prawdę obecnie nie wiem co to słowo ma oznaczać, bo każdy oddział na Dolnym Śląsku jest zobowiązany pełnić permanentny dyżur. Dodać należy, że we Wrocławiu, o którym piszę nie ma ani jednego szpitala dziecięcego, w którym byłaby chirurgia dziecięca i pediatria w jednym budynku. W takim, w którym byłby np. SOR dziecięcy. Tym razem chciałem jednak zwrócić uwagę na przepis, który wszedł 30 września br. i jakkolwiek mógłby być zasadny, w praktyce powoduje niemożliwe zamieszanie i utrudnia i tak już bardzo trudne funkcjonowanie choćby w opisanych wyżej warunkach. O czym piszę? Poniżej wspomniany przepis Odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem oddziału, do którego dziecko miałoby być przyjęte, albo jego zastępcą, albo lekarzem kierującym tym oddziałem w rozumieniu art. 49 ust. 7 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Wynik tej konsultacji odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Jak w praktyce ma to wyglądać? Do każdego przypadku należy więc prosić wspomnianą osobę? A może wystarczy konsultacja telefoniczna? Jak spełnić ten przepis przy ciągle pełnym korytarzu oczekujących? No i w końcu co w przypadku gdy dyżuruje się w pojedynkę? Przepis już budzi kontrowersje, o czym pisze choćby OZZL Jak wygląda to w Państwa oddziałach? Zapraszam do zgłębienia tematu i podzielenia się także Wasza opinią.
-
medycyna a praca w laboratorium
Sadze ze całkiem pokaźny odsetek lekarzy jest naukowcami a nie praktykującymi lekarzami wiec taka alternatywa na pewno jest:) A czemu pytasz?
-
Druga Interdyscyplinarna Wrocławska Konferencja Ogólnopediatryczna
Był ktoś na pierwszej edycji?
-
II KOŁO odnoga prawa & ścięgno piętowe ROZWIĄZANIE
- Wywiad
-
Świetny spot Ministerstwa Zdrowia o profilaktyce
Niezły pomysł
-
Druga Interdyscyplinarna Wrocławska Konferencja Ogólnopediatryczna - Wrocław 2015
DRUGA INTERDYSCYPLINARNA WROCŁAWSKA KONFERENCJA OGÓLNOPEDIATRYCZNA! MedFor.me jako patron medialny serdecznie zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie!
-
Szukam informacji
Jaki przedmiot?
-
Pierwsza publikacja - pomocy!
Cześć, taki zlepek to byłby artykuł przeglądowy i jest to rodzaj pubklikacji naukowej, ale nie jestem pewien czy tędy droga na początku byś sam w domu od tego zaczynał Proponuję abyś jednak zajrzał jeszcze na to swoje koło naukowe, albo jeśli nic się nie dzieje pomyślał o innym z dziedzin które Cię interesują. Zwykle prowadzący proponują jakieś tematy do opracowywania, zbiera się materiał, opracowuje wyniki i pisze artykuł czy jak to w kołach naukowych częściej bywa wygłasza w formie prezentacji np. na studenckich konferencjach (na konferencje zgłaszasz najczęściej streszczenie) Jeśli należysz lub będziesz należał do klinicznego koła naukowego (np. z chirurgii) to zapytaj czy nie ma jakiegoś ciekawego dydaktycznie przypadku do opisania - to też rodzaj publikacji naukowej. Możesz ją potem zgłosić np na PrzypadkiMedyczne.pl ( http://przypadkimedyczne.pl/czasopismo/publikuj-artykul.html ) pozdrawiam, Mateusz
-
Co jak mi się nie uda
A czemu miałoby Ci się nie udać? Czemu tak myślisz tym bardziej będąc jeszcze 2 lata przed studiami?
-
Kontakt z pacjentem - super!
Martusia, a jak Ty byś chciała pracować? Jak się widzisz za kilka lat? Pozdrawiam
-
Kontakt z pacjentem - super!
Aż tak inaczej to widzisz? Bo że bywa inaczej to chyba wszędzie i u każdego