Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

MedFor.me - Medycyna. AI. Obiektywnie

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

dr Mateusz Palczewski

Administrators
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez dr Mateusz Palczewski

  1. Dobre pytanie, czy u Was było mówione konkretnie, a nie tylko gdzieś przelotem nt TRIAGE'u? Ja conieco o tym się dowiedziałem ucząc do LEKu Teraz myślę, że może było kilka słów na medycynie ratunkowej. Natomiast co FAKTYCZNIE robisz jak wjeżdza do Ciebie pacjent z ... podejrzeniem krwiaka śródmózgowego, złamaną kością udową, tachykardią 180/min itp itd. Już nawet nie chodzi mi o sam aspekt diagnostyczno-terapeutyczny tylko... jak się wziąć za tego człowieka, jak zacząć itd.
  2. Cześć jednoznacznej odpowiedzi wg mnie nie ma - część rzeczy można zrozumieć, a część trzeba po prostu się nauczyć na pamięć Zrozumieć można np. fizjologie jakiegoś układu, patomechanizm jakiejś choroby ale już ciężko Ci będzie na zrozumienie wziąć anatomię czy preparaty z jakiejś grupy leków Jeśli jednak chcesz zostać lekarzem (o ile można to w tym wieku wiedzieć na pewno) to nie martw się tym ile bedzie do nauki pozdrawiam!
  3. Opublikowana w lipcu w prestiżowym The Lancet Psychiatry metaanaliza i przegląd systematyczny pt. Does tobacco use cause psychosis? Systematic review and meta-analysis przedstawia zaskakujące, prawdopodobnie dla większości z nas, wyniki. Analiza 14 550 pacjentów z 61 badań pozwoliła Hiszpanom na zaobserwowanie, ze codzienne palenie papierosów jest związane z większym ryzykiem zaburzeń psychotycznych i wcześniejszym wiekiem wystąpienia objawów. Polecam lekturę całego artykułu oraz korespondencji i komentarzy jakie ukazały się w znanym Lancecie.
  4. Film, który pamiętam z dzieciństwa Ponieważ wersja "hard" to przesyłam dwa ujęcia
  5. Z powodzeniem odbył się kolejny przeszczep twarzy. Skala operacji i efekt są imponujące - jak podają chirurdzy był to najbardziej rozległy i zaawansowany przeszczep twarzy - obejmował całkowite oskalpowanie dawcy, włącznie z uszami i powiekami. Tym razem pacjentem był strażak, który doznał znacznych poparzeń twarzy podczas ratowania kobiety z pożaru w domu. Twarz pochodziła natomiast od tragicznie zmarłego w wypadku rowerowym 26-latka. Jest to kolejny przeszczep twarzy w historii medycyny - przypomnijmy o dotychczasowym, znaczącym udziale Polaków w tej dziedzinie. W 2008 roku niemal całkowitego przeszczepu dokonała prof. Maria Siemionow w Cleveland Clinic, w 2013 roku w kraju (Gliwice) przeszczepu dokonał prof. Adam Maciejewski Zdjęcie Davida Hardisona przed przeszczepem Tym razem przeszczepu dokonał zespół z New York University School of Medicine pod przewodnictwem chirurga plastycznego, doktora Eduardo Rodrigueza. Zapraszamy do szerokiej videorelacji Źródło: http://www.bbc.com/news/health-34831206 i http://nymag.com/daily/intelligencer/2015/11/patrick-hardison-face-transplant.html
  6. Tomasz a jakie są wyniki dotyczące tzw. "trigger effect" gdzie mówiono, że marihuana może w mechanizmie właśnie spustowym wywołać początek schizofrenii. Napisałbyś kilka słów na ten temat albo ktoś ma wiedzę w tym temacie? Jaka jest skala problemu jeśli w ogóle?
  7. Szef oddziału ratunkowego Philippe Juvin w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu mówi, że sceny, które rozgrywają się u nich są jak z pola bitwy. Wielu pacjentów szpitala to osoby z otwartymi ranami klatki piersiowej, wytrzewieniem i perforacjami pourazowymi oraz ranami postrzałowymi na wylot. Część pacjentów wymagała od razu przewożenia na blok operacyjny, część na intensywną terapię. Osiem sal operacyjnych i osiem zespołów pracowało w jednym czasie. Połamane żuchwy, wypadające gałki oczne i dosłownie roztrzaskane czaszki to kolejni potrzebujący. Pacjenci w stanie świadomości byli w ogromnym szoku. Jak podaje TheLocale.fr pacjent z kulą w wątrobie pytał swojego lekarza "Czy to się dzieje na prawdę?". Ogromną rolę odgrywa także triage pacjentów tak aby dać największą szansę przeżycia. Poniżej przedstawiamy także krótką videorelację spod uniwersyteckiego szpitala w Paryżu: https://www.youtube.com/watch?v=C-lg8f_ljz4 Ta krótka relacja przeraża i skłania do zadania pytania, jak polskie miasta i szpitale są przygotowane na zabezpieczenie w przypadku podobnych masowych tragedii - obyśmy nigdy nie musieli się o tym dowiedzieć. Źródła: http://www.thelocal.fr/20151115/paris-hospitals-like-war-zones-doctors i https://pixabay.com/
  8. Od kilku tygodni znów działa Porozumienie Rezydentów! A wszystko po to aby rozpocząć wysoce merytoryczne i skuteczne rozmowy, których celem i efektem ma być podnoszenie jakości kształcenia specjalizantów (wszystkich, nie tylko rezydentów) i opieki nad pacjentami. MedFor.me od samego początku bacznie śledzi dyskusje w obrębie Porozumienia i wszystko wskazuje na to, że jest szansa na wprowadzenie realnych, bardzo potrzebnych zmian. Wszystkich specjalizantów zapraszam w imieniu Porozumienia i swoim na dołączanie do grupy fb U samych organizatorów możemy o Porozumieniu przeczytać o Porozumieniu choćby to: Stowarzyszenie wszystkich lekarzy specjalizantów w Polsce. Cele: poprawa jakości szkolenia, egzekwowanie przepisów prawa, podnoszenie postulatów finansowych [...] Chcąc przybliżyć temat użytkownikom MedFor.me, chciałbym swoim kolegom zadać kilka pytań: 1. Jakie są najbliższe cele Stowarzyszenia? 2. Czy i jak można pomóc? 3. Jak można dowiedzieć się o nadchodzących spotkaniach Porozumienia? Serdecznie pozdrawiamy i życzymy sukcesów, w imieniu redakcji MedFor.me Mateusz Palczewski, Wrocław
  9. Jutro zaprzysiężenie nowego rządu z premier Beatą Szydło na czele. Czy w związku z objęciem rządów przez jedną partię możemy oczekiwać szybkich i dobrych zmian w obrębie najbardziej interesującego nas obszaru? W poniższym artykule i dyskusji chciałbym Państwu zaproponować rzeczową analizę zapowiedzi zmian - jako dokument do którego należałoby się odnieść najbardziej trafnym wydaje się być program PIS i akapit 3. Zdrowie (źródło: http://pis.org.pl/dokumenty ) Komentarz redaktora: Autor tego wstępu musi bardzo dobrze znać obecne problemy - podkreślone zostały sprawy, które w mojej ocenie, lekarza pracującego w jednostce klinicznej są bardzo dotkliwe. Tak, obywatelom należy się godziwa opieka - w tym momencie jednak chyba nie mamy ku takiej gwarancji możliwości i narzędzi. Dobitne stwierdzenie także w kwestii tego, że usługi w dziedzinie zdrowia to usługi jak każde inne. Nie, to coś całkiem innego, szczególnie na poziomie publicznej podstawowej i specjalistycznej opieki. Tu nie może być braków, tu nie może być niedociągnięć, które sprawiają warunki znakomicie sprzyjające popełnianiu błędów, w tym lekarskich. W mojej ocenie, a ponieważ artykuł publikujemy w dziale "Opiniujemy" to pozwolę sobie na to stwierdzenie, szpilkostrada w miejskim rynku czy nowy budynek ZUS mogą poczekać - pacjent nie. Nie skomentujemy natomiast odniesień do rządów Tuska - to już polityka. Komentarz redaktora: Ciężkie do oceny. Pewne jest, że w wielu przypadkach rozliczanie procedur jest mocno niewłaściwe. Przykład? Zoperowane dziecko z powodu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego z rozlanym zapaleniem otrzewnej rozlicza się za 69 punktów, a innym młody pacjent leżący z bólem brzucha, który nie zostało zoperowany to już punktów 80. Znacie inne przykłady? Komentarz redaktora: Po dość mało konkretnym wstępie ważny akapit o podnoszeniu kompetencji lekarza rodzinnego - w mojej ocenie jest to konieczne i niezwykle trafne. Zbyt wiele procedur i świadczeń jest przeniesione na opiekę specjalistyczną gdy tak na prawdę mogłyby być wykonywane przez lekarza, który zna pacjenta najlepiej i jest lub przynajmniej powinien być najbliżej i najszybciej dostępny. Pytanie tylko czy obecnie mamy dostateczną liczbę lekarzy w POZ? Zgodzicie się Państwo, że zwiększenie kompetencji przy 40 pacjentach od 8 do 12 będzie trudne czy też niemożliwe. Dalsza informatyzacja (a w tym brak konieczności dublowania dokumentacji papierowej i elektronicznej, a więc i zmniejszanie obowiązków dot. dokumentacji) to już chyba przesądzone - gdyby tylko tempo zmian jeszcze mogło wzrosnąć. Komentarz redaktora: Dwa powyższe akapity w mojej ocenie nie wymagają szerokiego komentarza gdyż są z założenia słuszne. I komentarz na koniec: Podkreślona część akapitu również nie budzi w mojej ocenie wątpliwości - skoro w innych sektorach tak bardzo liczy się czas pracy i wynagrodzenie to nie jest niczym niewłaściwym aby w tak ważnym i odpowiedzialnym obszarze te dwa czynniki miały niekorzystnie wpływać na jakość i higienę pracy. Wręcz odwrotnie, powinny mobilizować. Zapraszam Państwa serdecznie do dyskusji.
  10. Trzymam kciuki, uważam, że świetna nominacja i byłbym nawet bardziej optymistyczny niż autor newsa ;)
  11. Pediatria - jaka to specjalizacja? I o odpowiedź poprosimy lekarzy tej wlaśnie specjalności lub w trakcie specjalizacji. Z mojego doświadczenia z pediatrią i pediatrami dodam na początek kilka skojarzeń: - coraz bardziej specjalistyczna - chętniej wybierana przez kobiety
  12. Cześć, czy ktoś z Was był lub jest klientem Idea banku? Jak wrażenia? bede wdzięczny za obiektywne komentarze
  13. Chodzi o szpital Prokocim?
  14. Jestem rezydentem chirurgii dziecięcej i kilka razy w tygodniu spędzam znaczną część dnia na izbie przyjęć naszego oddziału. Codziennie zgłasza się do nas od 30 do 60 pacjentów "ostrodyżurowych". Specjalnie piszę w cudzysłowiu, bo tak na prawdę obecnie nie wiem co to słowo ma oznaczać, bo każdy oddział na Dolnym Śląsku jest zobowiązany pełnić permanentny dyżur. Dodać należy, że we Wrocławiu, o którym piszę nie ma ani jednego szpitala dziecięcego, w którym byłaby chirurgia dziecięca i pediatria w jednym budynku. W takim, w którym byłby np. SOR dziecięcy. Tym razem chciałem jednak zwrócić uwagę na przepis, który wszedł 30 września br. i jakkolwiek mógłby być zasadny, w praktyce powoduje niemożliwe zamieszanie i utrudnia i tak już bardzo trudne funkcjonowanie choćby w opisanych wyżej warunkach. O czym piszę? Poniżej wspomniany przepis Odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem oddziału, do którego dziecko miałoby być przyjęte, albo jego zastępcą, albo lekarzem kierującym tym oddziałem w rozumieniu art. 49 ust. 7 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Wynik tej konsultacji odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Jak w praktyce ma to wyglądać? Do każdego przypadku należy więc prosić wspomnianą osobę? A może wystarczy konsultacja telefoniczna? Jak spełnić ten przepis przy ciągle pełnym korytarzu oczekujących? No i w końcu co w przypadku gdy dyżuruje się w pojedynkę? Przepis już budzi kontrowersje, o czym pisze choćby OZZL Jak wygląda to w Państwa oddziałach? Zapraszam do zgłębienia tematu i podzielenia się także Wasza opinią.
  15. Sadze ze całkiem pokaźny odsetek lekarzy jest naukowcami a nie praktykującymi lekarzami wiec taka alternatywa na pewno jest:) A czemu pytasz?
  16. Był ktoś na pierwszej edycji?
  17. DRUGA INTERDYSCYPLINARNA WROCŁAWSKA KONFERENCJA OGÓLNOPEDIATRYCZNA! MedFor.me jako patron medialny serdecznie zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie!
  18. Cześć, taki zlepek to byłby artykuł przeglądowy i jest to rodzaj pubklikacji naukowej, ale nie jestem pewien czy tędy droga na początku byś sam w domu od tego zaczynał Proponuję abyś jednak zajrzał jeszcze na to swoje koło naukowe, albo jeśli nic się nie dzieje pomyślał o innym z dziedzin które Cię interesują. Zwykle prowadzący proponują jakieś tematy do opracowywania, zbiera się materiał, opracowuje wyniki i pisze artykuł czy jak to w kołach naukowych częściej bywa wygłasza w formie prezentacji np. na studenckich konferencjach (na konferencje zgłaszasz najczęściej streszczenie) Jeśli należysz lub będziesz należał do klinicznego koła naukowego (np. z chirurgii) to zapytaj czy nie ma jakiegoś ciekawego dydaktycznie przypadku do opisania - to też rodzaj publikacji naukowej. Możesz ją potem zgłosić np na PrzypadkiMedyczne.pl ( http://przypadkimedyczne.pl/czasopismo/publikuj-artykul.html ) pozdrawiam, Mateusz
  19. A czemu miałoby Ci się nie udać? Czemu tak myślisz tym bardziej będąc jeszcze 2 lata przed studiami?
  20. Martusia, a jak Ty byś chciała pracować? Jak się widzisz za kilka lat? Pozdrawiam
  21. Aż tak inaczej to widzisz? Bo że bywa inaczej to chyba wszędzie i u każdego

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.