Zawartość dodana przez devitto
-
Medycyna wojskowa- co jest brane pod uwagę ?
Niestety, obstaję przy swoim. To o czym wspominasz to tzw. nabór MON - studia prowadzone na wydziale wojskowo-lekarskim w obrębie Centrum Kształcenia Wojskowych Służb Medycznych, gdzie faktycznie jest się skoszarowanym. Tu, aby się dostać trzeba zdać wcześniej egzamin sprawnościowy i odbyć rozmowę kwalifikacyjną - jednak zaznaczam, są to całkowicie inne studia, niż studia "po prostu" na wydziale wojskowo-lekarskim. Zasadnicze różnice pomiędzy studiowaniem w ramach MON a studiowaniem na wydziale wojskowo-lekarskim to konieczność podpisania umowy z wojskiem, skoszarowanie, mundur, żołd i późniejsze odpracowanie w ramach jednostek wojskowych.
-
Medycyna wojskowa- co jest brane pod uwagę ?
Przy samej rekrutacji na wydział wojskowo-lekarski UM Łódź (zresztą na "cywilny" również) wymienione przez Ciebie rzeczy nie mają znaczenia. Co nie zmienia faktu, że umiejętności same w sobie przydatne
-
CZY 31-LATKA MOZE STARTOWAC NA MEDYCYNE MAJAC STARA MATURE
Jest kilka opcji - rezydentura (na którą faktycznie ciężko się dostać), etat (ale tutaj trzeba się dobrze załapać), studia doktoranckie (tak chyba jest najprościej w przypadku tak obleganej specjalizacji - ale wymaga dużo samozaparcia i chęci pracy naukowej) i właśnie wolontariat. Ale tak po prawdzie - kiedyś mówiło się, że na onkologię nie będą ludzi przyjmować, że będzie co raz mniej miejsc. A teraz - nie mówię że jest ich niewiadomo ile, ale specjalizacja jest priorytetowa. Co prawda wątpię, żeby dermatologia stała się w najbliższym czasie specjalizacją priorytetową, ale nie mówmy hop, póki nie skoczymy.
-
CZY 31-LATKA MOZE STARTOWAC NA MEDYCYNE MAJAC STARA MATURE
Oczywiście - zgodzę się z Tobą w kwestii tego, jaki wybór byłby naturalny wśród uświadomionych. Tylko że o ile w kwestii dermatologii estetycznej może i faktycznie pacjenci nieco częściej zerkają na opinie o lekarzach, tudzież na jakieś dane o doświadczeniu, rejestry NILu czy temu podobne, to jeśli taka osoba byłaby sobie po prostu dermatologiem, to i tak będzie mieć pacjentów, nawet prywatnie. Po prostu sądzę że (przynajmniej obecnie) nie jest jeszcze tak popularne prześwietlanie każdego lekarza do którego masz zamiar się zapisać choć na pewno jest to co raz częstsze...
-
CZY 31-LATKA MOZE STARTOWAC NA MEDYCYNE MAJAC STARA MATURE
Słuchaj ja zgorzkniała nie jestem i nie epatuje niechęcią do medycyny.Czytam to co piszecie i albo sie godze albo nie.Jesteś bardzo zadufaną osobą skoro tak odbierasz innych. napisa łam na tym forum zeby dowiedziec sie jak są traktowani starsi studenci.Ja ciebie nie oceniam jaki/jaka jestes a może powinnam bo brak ci pewnych cech lekarza. na medycyne to chyba dla kasy poszłes. to był taki komentarz na twoim pozimie. Hypersonic wspominał o użytkowniku berbelek, a nie o Tobie, AGA31 - więc chill out Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie, jako już prawie absolwent. Zawsze wychodzę z założenia, że jeśli ktoś chce, to już połowa sukcesu - chcieć to móc i chociaż faktycznie, część argumentów jest słuszna (m.in. o późnym rozpoczęciu typowej jako tako kariery), to z drugiej strony, dlaczego i nie? Co do tego, czy są na studiach ludzie po 30stce? Na moim roku chyba nikogo takiego nie było, ale wiem że rok przede mną studiował ktoś po 30stce i studia skończył, obecnie kończy staż. Myślę zresztą, że to niepojedynczy przypadek. Pozwolę sobie jeszcze napomknąć do argumentu o wyborze przez pacjenta lekarza z większym doświadczeniem - moi drodzy, tylko na jakiej podstawie pacjenci oceniają doświadczenie lekarza? większość Jednak właśnie po wieku - naturalnym odruchem jest ocena, że osoba starsza jest bardziej doświadczona od młodszej. Z drugiej strony jest jeszcze oczywiście tytuł naukowy - ale ten chyba ostatnio i tak jest na dalszym planie.
-
Studia podyplomowe po wydziale lekarskim?
Podstawy analizy statystycznej mam, jednak dla mnie to za mało - przyglądając się kursom z zakresu analiz statystycznych, pod względem finansowym o wiele lepszym rozwiązaniem są studia podyplomowe. No i zawsze to jednak lepszy papier, niż certyfikat ukończenia kursu. A studium z zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji ich wyników też wydaje mi się ciekawym rozwiązaniem. Zarządzenie w służbie zdrowia - hm, to też całkiem ciekawe, jeśli ktoś faktycznie zamierza w przyszłości piastować tego typu funkcje.
-
Studia podyplomowe po wydziale lekarskim?
Co sądzicie o podjęciu się na stażu studiów podyplomowych? Jeśli uważacie to za dobry pomysł - jakie studia podyplomowe uważalibyście za fajne i przydatne dla lekarza? Z racji rozpoczęcia przeze mnie pewnych badań naukowych, przymierzam się do podjęcia się studiów podyplomowych z zakresu analiz statystycznych (wciąż szukam dobrego miejsca, z dobrym programem) bądź z zakresu zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji ich wyników.
- Pieczątka lekarska
- Jak rozpoczyna się staż po studiach?
-
Zbędne przedmioty na studiach medycznych?
Cóż - jeśli o moje zdanie chodzi, to biostatystyka jest bardzo ważnym przedmiotem dla lekarza, o ile jest to przedmiot prowadzony porządnie i coś po nim w głowie zostaje... Szymon, myślę, że bardzo ważna jest dla lekarza, który pracuje naukowo, a tych w skali kraju zapewne jest mniejszość. Co nie zmienia faktu, że ciężko w trakcie studiów powiedzieć kto w jaką stronę pójdzie. W trakcie specjalizacji, ale także w trakcie studiów możesz przeczytać całą masę badań w formie artykułów naukowych - na podstawie takich artykułów kreuje się potem EBM, wytyczne. Większość z tych artykułów obfituje w przeróżne smaczki statystyczne - jasne, może też ominąć całą statystykę w czytaniu artykułu i przejść do wniosków, jednak życie nie raz pokazuje, że wnioski są koloryzowane. Znajomość podstaw statystyki właśnie wtedy się przydaje - wiesz, kiedy autor artykułu próbuje zrobić Cię w balona, a kiedy nie. I właśnie dlatego uważam biostatystykę za ważny przedmiot - niekoniecznie, by samemu używać wszystkich tych testów statystycznych, ale po to właśnie, by rozumieć te testy i móc wynieść z ich analizy coś od siebie i dla siebie.
-
Zbędne przedmioty na studiach medycznych?
Cóż - jeśli o moje zdanie chodzi, to biostatystyka jest bardzo ważnym przedmiotem dla lekarza, o ile jest to przedmiot prowadzony porządnie i coś po nim w głowie zostaje...
-
Gastroenterologia
Z jednej strony przyznaję rację, jednak z drugiej strony znam wiele osób, dla których większym upokorzeniem byłoby podjęcie się innej specjalizacji, niż sobie zaplanowali. Niestety, żyjemy obecnie w takim systemie, że często przez lata nie daje się miejsca na pewne specjalizacje. Może zareagowałem trochę nieadekwatnie do problemu, jednak słowo "upokorzenie" zadziałało na mnie jak płachta na byka.
-
Gastroenterologia
Pozwolę sobie na mały offtop, ale krew mnie zalewa, jak coś takiego czytam. Upokorzyć? Choć przyznam, że nie interesuje mnie praca w ramach wolontariatu, to nie pogardzam w taki sposób jak Ty ludzi, którzy idą tą ścieżką. Ile to jest takich sytuacji, że w niektórych specjalizacjach nie ma przez wiele sesji miejsc, a miejsca na etacie również się nie dostanie? Jeśli takie osoby mogą liczyć na wsparcie rodziny lub bliskich i jednocześnie takie osoby nie wyobrażają sobie robić niczego innego niż dana specjalizacja - droga wolna. Bardzo łatwo jest szastać opiniami.
-
Videotransmisja II Konferencji PrzypadkiMedyczne.pl
Już 23 marca we Wrocławiu odbędzie się prestiżowa II Konferencja PrzypadkiMedyczne.pl - wykład inauguracyjny przedstawi poznański ginekolog, doskonale znany wszystkim studentom prof. Grzegorz H. Bręborowicz. Chętnych do udziału w Konferencji, którzy nie mogą być tego dnia we Wrocławiu na sali obrad, serdecznie zapraszamy do udziału w internetowej videotransmisji na żywo. Transmisja rozpocznie się w najbliższą sobotę o godzinie 9:00 na stronie http://PrzypadkiMedyczne.pl/transmisja.html
-
Stomatolog -> lekarz?
NIe wiem jak to wygląda z przenoszeniem stomatologia --> lekarski, ale w drugą stronę i owszem. Znam parę osób z wydziału lekarskiego, które po ukończeniu studiów rekrutowały się na stomatologię - zostały przyjęte na I rok i dopiero później takie osoby mogły (z wypisem ze studiów oraz innymi dokumentami) maszerować od dziekana do profesorów, by zaliczyli im dane przedmioty. Z tego co wiem, w części przypadków udało się, że takie osoby "awansowały" od razu na III rok stomatologii.
-
Polscy studenci w obliczu cukrzycy - zachęcam do udziału w badaniu :)
Obecnie mamy 850 wyników, za które bardzo dziękuję Jeśli znacie kogoś, kto jeszcze nie wziął udziału w ankiecie - zachęcam do zapraszania Obecnie ankieta dostępna jest również pod adresem: http://30s.pl/badanie_cukrzyca
- Cola czy pepsi?
- Zadania zebrane z Lekarskiego Egzaminu Końcowego - 23 lutego 2013
- Odkryto szczepionkę na cukrzycę
-
Wpływ aktywności fizycznej na stan układu krążenia i układu ruchu wśród ludzi starszych
Zdecydowanie nie można użyć w temacie słowa "stan", ze względów jakie właśnie wspomniałeś - trzeba byłoby ten stan obiektywnie określić. Temat pracy zatem powinien brzmieć "Wpływ aktywności fizycznej na układ krążenia i układ ruchu wśród ludzi starszych", albo i nawet "Postrzeganie wśród ludzi starszych wpływu aktywności fizycznej na układ krążenia i układ ruchu" (propozycja wcześniej brzmi jak praca poglądowa). Najlepiej napisz, jakie pytania już masz - będzie prościej.
- Co po Bio-Chem? Czyli najlepszy kierunek po tym profilu oraz perspektywy młodych lekarzy w PL
-
Wrażenia po LEKu (luty 2013)
U nas na psychiatrii wspominali o tym jako "bardzo istotnym elemencie diagnostycznym" i rozróżniali ChAD I (z manią), ChAD II (z hipomanią) i ChAD III (z napadami hipomanii lub manii wywołanymi lekami) - ale po pierwsze miałem zajęcia w klinice pani prof. Rabe-Jabłońskiej, a po drugie pamiętam to, bo jestem niedawno po zajęciach - nie wiem jak to będzie z moją wiedzą bezpośrednio na LEKu, za rok...
-
Medycyna na Ukrainie 2013
płacą coś za to, tak jak u nas obcokrajowcy, czy za free? Płacą, ale i tak wychodzi to taniej niż niestacjo w Polsce. to nietrudne, teraz chyba nawet obcokrajowcy płacą mniej niż niestacjo. Wiesz jaka to jest kwota? W Łodzi na pewno nie, z tego co wieść gminna głosi, obcokrajowcy płacą dokładnie taką samą kwotę, tylko w euro lub USD, a Polacy w zł.
-
Jakie materiały do nauki na studia medyczne
Udzielałem swego czasu korepetycji z chemii, miałem też kontakt z kilkoma osobami, które układają zadania do matur - większość opowiada się za Operonem, to z niego nawet często gęsto są wyciągane jakieś mniej lub bardziej bzdurne ryciny i wykresy do zadań maturalnych. Ja sam też uważam tą książkę za bardzo w porządku - pod warunkiem, że nie jest to jedyne źródło nauki, podstawą jest zestaw: książka + zeszyt ćwiczeń + arkusze egzaminacyjne (akurat z chemii te arkusze prawie zawsze są na jedno kopyto - co roku wymyślają coś nowego, ale i tak większość jest kropka w kropkę taka sama).
-
Polscy studenci w obliczu cukrzycy - zachęcam do udziału w badaniu :)
Dziękuję wszystkim za dotychczasowy udział i zachęcam do dalszego zapraszania do ankiety. Póki co, mamy ok. 550 wyników - potrzebujemy jeszcze więcej! Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję